SWITZERLAND MAP
 
 
 
   
   
Znajdź nas w sieci!
Facebook Twitter Flickr YouTube
STRONA GŁÓWNA    KONTAKT    MEDIA    BIURA PODRÓŻY      
 
Jesteś tutaj: Strona główna » Szwajcarskie miasta » Chur
Chur


Chur spogląda na 5000-lat historii osadnictwa i tym samym uważne jest za najstarsze miasto w Szwajcarii. Tętniące życiem, niewielkie miasto będące również siedzibą biskupów dzięki korzystnemu położeniu na szlakach komunikacyjnych rozwinęło się jako kulturalne i gospodarcze centrum Gryzonii. Najwyżej w ciągu godziny można stąd dojechać do 26 ośrodków wypoczynkowych w całym kantonie.

Miejsce wypadowe dla wycieczek górskich i kolejowych
Chur, miasto na przedmieściu Alp, jest końcową stacją dla najważniejszych linii międzynarodowych z Niemiec, Francji i Beneluksu. Jest też stacją początkową dla Kolei Retyckich z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trasą Albula/Bernina i słynnymi na cały świat turystycznymi atrakcjami, Ekspresem Lodowcowym i Bernina. Do pobliskich kurortów, jak Klosters, Davos i Bad Ragaz lub ośrodków wypoczynkowych, jak Arosa, Lenzerheide i Flims-Laax można bezpośrednio dojechać koleją lub autobusem pocztowym. Ponadto Chur jako jedyne miasto w Szwajcarii posiada własny letni i zimowy teren sportów na pobliskiej górze Brambrüesch, dokąd z centrum miasta dojeżdżają środki komunikacji publicznej.

Warte odwiedzin!
Ważne miasto biskupów jest równocześnie centrum Szwajcarii retoromańskiej i uważane jest za najstarsze miasto Konfederacji. Goście odkrywać mogą lokalne zabytki podczas spacerów przez wolne od ruchu samochodowego centrum. Z pomocą audioguide, załadowanego na komórkę lub mp3, można poruszać się słuchając objaśnień w 11 językach. Szczególnie warto zobaczyć pałac biskupi, trzynawową katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i doskonale zachowane budynki na starym mieście. W lokalnym muzeum sztuki nie można pominąć dzieł takich artystów, jak Alberto Giacometti, Giovanni Segantini i Ernst Ludwig Kirchner. Koniecznie należy też odwiedzić Giger Bar, zaprojektowany przez twórcę Obcego i laureata Oskara, H.R. Gigera.

Miłośnicy zakupów mile widziani!
Chur przyciąga miłośników zakupów. Wolna od ruchu samochodowego starówka z krętymi uliczkami zaprasza do odwiedzin. W poszukiwaniu szwajcarskich upominków warto zajrzeć do informatora City Guide, gdzie wymienione są najlepsze adresy. Kto woli bawić się nocą, powinien udać się do Welschdörfli.

Atrakcje

  • Koleje Retyckie z krajobrazem Albula/Bernina zostały wpisane na Listę UNESCO, a na wycieczki do tego regionu najlepiej wyruszać z Chur.
  • Jedyne miasto w Szwajcarii z własnym terenem sportów letnich i zimowych. Kolejka Brambrüesch łączy miasto z wyciągami na górze.
  • Wszystkie słynne miejscowości turystyczne w Gryzonii są łatwo osiągalne z Chur.
  • Najstarsze, archeologiczne znaleziska z terenu miasta pochodzą z epoki kamienia (12 000 do 9000 p.n.e.). W sposób ciągły Chur zamieszkany jest co najmniej od 5000 lat.
  • Chur jest pełen natury: 50% powierzchni miasta pokrywają lasy. Równocześnie miasto posiada bogatą ofertę kulturalną i handlową.
  • W Chur znaleźć można zarówno restauracje dla wyrafinowanych smakoszy, jak i proste lokale z lokalną kuchnią.

Chur Tourismus
Bahnhofplatz 3
Postfach 115
7001 Chur
Tel. +41 (0)81 252 18 18
Fax +41 (0)81 252 90 76
info@churtourismus.ch
www.churtourismus.ch

 

Information about Swiss QualityInformation about Swiss QualityInformacja o cookies
©2004 SWITZERLAND TOURISM : About us : Privacy Statement