SWITZERLAND MAP
 
 
 
   
   
Znajdź nas w sieci!
Facebook Twitter Flickr YouTube
STRONA GŁÓWNA    KONTAKT    MEDIA    BIURA PODRÓŻY      
Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawe miejsca, UNESCO
Ciekawe miejsca, UNESCO.
Ciekawe miejsca.
Światowe Dziedzictwo UNESCO.


Ciekawe miejsca.


Tyle ciekawych miejsc do zobaczenia! Od skansenu, galerii sztuki, zamku, rękodzielnictwa po muzeum zegarków. Aby wszystko wymienić powstałaby gruba księga. Poniżej przedstawiamy niewielki wybór miejsc, które gorąco polecamy.

Augusta Raurica, k. Bazylei.

Rzym nad Renem. Tylko 10 km na wschód od Bazylei. W czasach największego rozkwitu, 1800 lat temu mieszkało tutaj 20.000 ludzi. Ślady pozostawione przez plemiona celtyckie i przybyszy znad Morza Śródziemnego odkrywane są do tej pory. Każdego roku rzymskie miasto Augusta Raurica przyciąga 140.000 gości, turystów i uczniów. Wyjątkowo interesujące ruiny rzymskiego miasta Augusta Raurica proponują ponad 20 ciekawych obiektów, łącznie z najlepiej zachowanym na północ od Alp antycznym teatrem, repliką "rzymskiego domu" i "rzymską" zagrodą.Godziny otwarcia:
Poniedziałek 13.00 - 17.00, wtorek - niedziela 10.00-17.00
Listopad-luty nieczynne

Dalsze informacje: www.augusta-raurica.ch


Ballenberg, k. Interlaken.

Ponad 90, wiekowych zabudowań z całej Szwajcarii, 250 zwierząt gospodarskich, ogród jak sprzed lat, pola, pokazy tradycyjnego rzemiosła i wiele specjalnych wydarzeń stwarza klimat wiejskiego życia sprzed lat. Ballenberg w rzeczywistości jest wyjątkowy.Godziny otwarcia:
Codziennie od 9 kwietnia do 31 października 2004
Kasy: 9.00-17.00
Zabudowania: 10.00-17.00
Restauracja: 9.00-18.00

Bilety wstępu.
Indywidualne: dorośli 16 CHF, dzieci 8 CHF
Grupy (min. 10 osób): dorośli 14 CHF, dzieci 7 CHF

Możliwość oprowadzania z przewodnikiem. Rezerwacja dla grup z wyprzedzeniem.

Dalsze informacje: www.ballenberg.ch


Zamek Chillon, Montreux.

Najważniejszym punktem podróży wokół Jeziora Genewskiego i jedną z największych atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży po Szwajcarii jest XIII-wieczny zamek Chillon. Ten jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie znajduje się jedynie 3 km od Montreux.


Godziny otwarcia:
(ostatni goście wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem)
Kwiecień - wrzesień: 9.00-18.00
Listopad-luty: 10.00-16.00
Marzec-październik: 9.30 - 17.00
Zamknięte: 1 stycznia, 1 i 25 grudnia.

Bilety wstępu:
Indywidualne: dorośli 10 CHF, dzieci 5 CHF
Bilet rodzinny: 22 CHF, grupy (od 20 osób) 7 CHF/os.
Trasa z przewodnikiem: 75 CHF

Dalsze informacje: www.chillon.ch


Muzeum Olimpijskie, Lozanna.

Odkryj Muzeum Olimpijskie i przeżyj niezapomniane momenty związane z Igrzyskami Olimpijskimi dzięki fascynującym prezentacjom i niezwykłym efektom specjalnym. Muzeum Olimpijskie jest witryną historii ruchu olimpijskiego z licznymi, stałymi i okresowymi wystawami, kolekcją przedmiotów związanymi z igrzyskami, Centrum Studiów Olimpijskich, biblioteką, wideoteką, sekcją edukacyjną, audytorium, pokojem spotkań, restauracją i sklepem z pamiątkami. Nie zapomnij o tarasie z widokiem na Alpy i Jezioro Genewskie, a także o Parku Olimpijskim z dziełami sztuki.


Godziny otwarcia:
Codziennie od 9.00-18.00. Od października do kwietnia zamknięte w poniedziałki.

Bilety wstępu:
Indywidualne: dorośli 14 CHF, dzieci 7 CHF, dzieci (do 9 lat) w towarzystwie jednego z dorosłych bezpłatnie.
Grupy (10 osób) 12 CHF/os., dzieci 5 CHF/os.

Dalsze informacje: www.olympic.org


Szwajcarskie Muzeum Narodowe, Zurych.

Budynek główny Szwajcarskiego Muzeum Narodowego znajduje się w Zurychu, gdzie wybudowano go pod koniec XIX wieku w samym centrum dynamicznie rozwijającego się miasta. Pomieszczenia wyposażono w parkiety, kolumny i inne elementy "z przeszłości" pochodzące z różnych stron kraju. Słynne kolekcje reprezentują historię kultury od czasów zamierzchłych po współczesność. W ten sposób muzeum stało się jednym z miejsc, które musi zobaczyć każdy Szwajcar i gość zza granicy. Kilka razy w roku przygotowywane są tutaj wystawy czasowe na tematy, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na romantycznym dziedzińcu organizowane są różne przedstawienia.

Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 10.00-17.00
Otwarte w dni świąt państwowych.

Bilety wstępu:
Dorośli 5 CHF, dzieci poniżej 16 lat bezpłatnie.

Dalsze informacje: www.musee-suisse.ch


Muzeum Komunikacji, Berno

Jedyne muzeum w Szwajcarii poświęcone wyłącznie tematyce komunikacji w szerokim znaczeniu tego słowa, od języka ciała i kultury dialogu po wymianę informacji przy użyciu dawnych i nowoczesnych mediów: poczty i telekomunikacji, radia i telewizji, komputera i internetu. Ponadto znajduje się tutaj wyjątkowa kolekcja znaczków pocztowych z 500.000 egzemplarzami. Stała wystawa zatytułowana "Przygoda komunikacyjna" zawiera liczne stanowiska do odsłuchiwania i interaktywne instalacje z wirtualnymi scenami. Różnorodne gry zachęcają użytkowników do komunikowania się.


Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela 10.00 - 17.00
Godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od świąt.

Dalsze informacje: www.mfk.ch


Szwajcarskie Muzeum Transportu, Lucerna

Szwajcarskie Muzeum Transportu i Komunikacji jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Szwajcarii i najbardziej urozmaiconym muzeum tego typu w Europie. Każdego roku około 850 tys. gości wchodzi w bliski kontakt z tysiącem przedmiotów rozmieszczonych na powierzchni ok. 24 tys. m2. Historia transportu pobudzona jest do życia w wyjątkowy sposób. Najważniejsze atrakcje muzeum, takie jak Planetarium, jedyne w Szwajcarii kino IMAX, Swissarena i liczne pokazy multimedialne gwarantują, że wizyta stanie się fascynującym i niezapomnianym przeżyciem.


Godziny otwarcia:
Od 28 marca do 30 października 10.00-18.00
Od 31 października do 26 marca 10.00-17.00

Bilety wstępu:
dorośli 24 CHF, dzieci 12 CHF
Grupy min. 10 osób - dorośli 20 CHF/os., dzieci 10 CHF/os.
Dzieci do 6 lat bezpłatnie.

Dalsze informacje: www.verkehrshaus.ch


Technorama - Szwajcarskie Centrum Nauki, Winterthur.

Misją Technoramy jako centrum nauki jest pokazanie wiedzy i technologii w dynamicznym i zajmującym otoczeniu. Cała wystawa jest interaktywna, z ponad 500 stacjami doświadczalnymi dotyczącymi różnych tematów, łącznie z teatrem doświadczenia na temat wysokiego napięcia. Technorama stworzyła pierwsze centrum nauki w Europie. Eksperymentalne laboratorium dla młodzieży umożliwia samodzielne przeprowadzanie ponad setki doświadczeń. Inne doświadczenia można wykonywać pod okiem eksperta.Godziny otwarcia:
Wtorek-niedziela; 10.00-17.00. Zamknięte w poniedziałki i 25 grudnia. Otwarte we wszystkie święta państwowe łącznie z poniedziałkami.

Bilety wstępu:
Dorośli 19 CHF, dzieci 10 CHF
Zniżki dla emerytów, niepełnosprawnych i grup.

Dalsze informacje: www.technorama.ch


Mosiężne pasy z Appenzell.

Podczas odkrywania uroczego regionu Appenzell, jego łagodnych wzniesień i gór Alpstein, jego ciekawej kultury i pielęgnowanych tradycji warto przystanąć w uroczej wiosce Appenzell, aby zapoznać się z fascynującym, tradycyjnym, miejscowym rzemiosłem. Przyglądanie się wytwarzaniu słynnych farmerskich pasów oraz pasów dla krowich dzwonków jest pasjonujące, szczególnie w tym małym, tradycyjnym warsztacie Hampi Fässlera.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek, 8.00-12.00 i 13.30-17.30, soboty 9.00-12.00
Wstęp wolny.


Serowarnia pokazowa w Appenzell.

Po wizycie z przewodnikiem lokalnego gospodarstwa można przyjrzeć się z galerii dla zwiedzających całemu procesowi wyrobu sera. Bezpłatny pokaz audiowizualny. Warto zamówić hostessę, która objaśni 2,5 godzinny proces produkcji. Miejscowe wyroby można spróbować w restauracji, albo nabyć w sklepie z pamiątkami, który znajduje się w tym samym budynku. Ser wyrabiany jest codziennie w godzinach 9.00-14.00.

Godziny otwarcia:
Od maja do października codziennie 9.00-19.00.
Od listopada do kwietnia codziennie 9.00-18.00.

Wstęp wolny. Rezerwacja dla grup z wyprzedzeniem, oprowadzanie z przewodnikiem 50 CHF.

Dalsze informacje: www.showcheese.ch


Kopalnia soli, Bex.

Wjazd korytarzami prowadzącymi w głąb Ziemi jest absolutnie fascynujący! Kopalnia soli w Bex wyjaśnia historię sposobów eksploatacji soli od 1684 roku, czyli od odkrycia pierwszego pokładu.
Godziny otwarcia:
Kopalnia jest otwarta od 1 kwietnia do 31 października. Codziennie, łącznie z niedzielami wizyty z przewodnikiem rozpoczynają się w Le Bouillet: 9.45, 11.15, 14.15, 15.45.
Zamknięta w poniedziałki z wyjątkiem czerwca, lipca, sierpnia i dni świątecznych.

Dla grup do 200 osób istnieje możliwość zorganizowania przyjęcia pod ziemią.

Dalsze informacje: www.mines.ch


Zamek w Aigle.

Położony w sercu Chablais Vaudois, w otoczeniu winnic wznosi się majestatyczny zamek Aigle. Zbudowali go w XII wieku Sabaudczycy, a od 1475 roku jest własnością rządu kantonu berneńskiego. Dzisiaj jest ostoją wina i winnic z muzeami i salą jadalną. W muzeum przedstawiona jest ponad 1500-letnia historia wina, winnic i wywodzących się od nich profesji.


Godziny otwarcia muzeum:
Kwiecień, maj, czerwiec: 10.00-12.30 i 14.00-18.00, w poniedziałki zamknięte.
Lipiec i sierpień codziennie 10.00-18.00
Wrzesień i październik: 10.00-12.30 i 14.00-18.00, w poniedziałki zamknięte.

Dalsze informacje: www.chateauaigle.ch


Fabryka czekolady Broc.

Odkryj pierwszą fabrykę czekolady w Broc, siedzibie wiodącej szwajcarskiej czekoladowej marki Cailler. Założona w 1819 jest pierwszą na świecie fabryką czekolady. Dzisiaj nadal znajduje się w malowniczym otoczeniu między zielonymi polami i górskimi zboczami. Nawet można zauważyć krowy zapewniające mleko do produkcji słodkości! Świeże mleko i stosowanie sprawdzonych przepisów ułożonych przez Francois-Louis Cailler nadają czekoladzie niepowtarzalny smak i delikatność. Warto spróbować!Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku, 9.00-11.00 i 13.30-16.00 od marca do października.

Dalsze informacje: www.cailler.ch


Muzeum zegarów i zegarków Beyera, Zurych.

Muzeum prezentuje fascynującą kolekcję dawnych zegarów, budzików i instrumentów technicznych. Kilkaset eksponatów reprezentuje szeroki wachlarz naukowych i historycznych przedmiotów związanych z pomiarem czasu od 1400 r. p.n.e. do ery atomowej oraz zmiany w ich wyglądzie i technice. Stale przybywają nowe przedmioty, aby dotrzymać kroku stałemu rozwojowi zarówno techniki, jak i wzornictwa. Oprócz muzeum, które jest usytuowane w sklepie Beyer Watches & Jewellery przy Bahnhofstrasse 31 dodatkowe pomieszczenie przeznaczone jest dla wystaw czasowych.


Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, 14.00-18.00

Bilety wstępu:
Indywidualne 5 CHF, dzieci bezpłatnie.
Grupy powyżej 5 osób - jedna osoba bezpłatnie.
Na życzenie zwiedzanie z przewodnikiem dla grup poza godzinami otwarcia.

Dalsze informacje: www.beyer-ch.com


Fundacja Pierre Gianadda, Martigny.

Światowej sławy Fundacja Pierre Gianadda regularnie organizuje większe wystawy czasowe dzieł tak słynnych artystów jak Gauguin, Manet, van Gogh, Degas, Modigliani... Wyjątkowy jest park otaczający budynek z rzeźbami Rodina, Brancus, Miro, Calder i wielu innych, a także kolekcja Ludwika i Evelyn Franck z dziełami Cezanne, van Gogha, Ensora, Picassa, Lautrec, van Dongena. Ponadto można odwiedzić Muzeum Rzymskie oraz Muzeum Samochodów z ponad 50 wehikułami.
Godziny otwarcia:
codziennie, od listopada do czerwca 10.00-18.00
od czerwca do października 9.00-19.00.

Bilety wstępu:
Dorośli 14 CHF, dzieci 7 CHF
Grupy (10 osób) - dorośli 12 CHF/os., dzieci 5 CHF/os.

Dalsze informacje: www.gianadda.ch


Szkło w Hergiswil.

Labirynt scen umieszczony gdzieś między wiejskim teatrem, galerią marzeń i wehikułem czasu prowadzi przez wzloty i upadki 180-letniej historii prosto do paleniska, gdzie wyrabia się szkło. Dowiedz się czegoś więcej o szkle podczas ciekawej podróży przez świat szkła. Z platformy widokowej można się przyjrzeć, jak z bezkształtnej masy wydmuchiwane są szklane przedmioty.


Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 9.00-18.00, sobota 9.00-16.00 (wyrób szkła do godz. 12.30 w sobotę).

Zwiedzanie z przewodnikiem: bezpłatne oprowadzanie trwa ok. 1,5 godz. Rezerwacja z wyprzedzeniem dla grup od 10 osób. Mniejsze grupy i goście indywidualni - rezerwacja nie jest wymagana.
Wstęp wolny.


Muzeum Ludwika Kirchnera, Davos.

Muzeum poświęcone jest niemieckiemu malarzowi, Ernstowi Ludwikowi Kirchnerowi, który mieszkał i pracował w Davos od 1917 do swojej śmierci w 1938. Kirchner jest wiodącym twórcą spośród artystów "niemieckiego ekspresjonizmu" i współzałożycielem słynnej grupy artystycznej "Die Brücke". Muzeum posiada największy na świecie zbiór dzieł i dokumentów tego artysty. Stało się wiodącym instytutem zajmującym się studiami nad "niemieckim ekspresjonizmem".
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela 10.00-18.00
Zwiedzanie z przewodnikiem w godzinach otwarcia 70 CHF, poza nimi 120 CHF.
Bilety:
Dorośli 8 CHF, dzieci i studenci 5 CHF, grupy min.10 osób - 6 CHF/os.

Dalsze informacje: www.kirchnermuseum.ch


La Maison de Gruyère, Gruyères.

Witamy w domu sera gruyère - w pokazowej serowarni, gdzie można odkryć wszystkie sekrety produkcji tego sera. Dwa razy dziennie gospodarze przywożą mleko. W tym czasie, kiedy odwiedzający przyglądają się procesowi przekształcania mleka w ser, produkowanych jest tutaj do 48 krążków sera. Szef produkcji zaprasza do serca przedstawienia. Dzwonki krowie, zieleń łąk, zapach siana i próbowanie sera. W samym centrum wydarzeń.

Godziny otwarcia:
Do maja, codziennie 9.00-19.00
od czerwca do września, codziennie 9.00-19.00. Produkcja sera: 9.00-15.00, w zależności od pory roku.

Bilety wstępu:
dorośli 5 CHF, grupy od 10 osób - 4 CHF/os. Grupy dzieci 1,50 CHF/os.

Dalsze informacje: www.lamaisondugruyere.ch


Muzeum Jeana Tinguely, Bazyela.

Poświęcone życiu i twórczości zmarłego w 1991 r. Jeana Tinguely. Prezentacja muzeum w 1996 była częścią obchodów stulecia powstania firmy F. Hoffmann-La Roche. Muzeum było zaprojektowane przez szwajcarskiego architekta Mario Botta z Ticino. Prezentuje liczne stałe i czasowe wystawy poświęcone przedmiotom sztuki współczesnej, kolekcjom i wybranym tematom z historii sztuki.

Godziny otwarcia:
środa do niedzieli 11.00-19.00, zamknięte w poniedziałki i wtorki.

Bilety wstępu:
dorośli 7 CHF, studenci 5 CHF, młodzież do 16 roku życia bezpłatnie. Grupy od 20 osób: 5 CHF/os.

Dalsze informacje: www.tinguely.ch


Miniatura Szwajcarii, Melide.

Swissminiatur została otwarta w 1959 roku. Otoczenie projektu zostało wybrane już w pierwszym podejściu ze względu na piękno krajobrazu i klimat. Przybywający samochodami i grupy autokarowe mogą łatwo zaparkować w pobliżu wystawy. Wewnątrz można znaleźć ponad 120 modeli reprezentujących domy patrycjuszy, zamki, katedry i inne budynki całej Szwajcarii. Dla fanów kolei przygotowano model miniaturowej kolejki o długości torów 3500 m z 18 pociągami, funikularami, kolejkami linowymi i innymi pojazdami znajdującymi się stale w ruchu.Godziny otwarcia:
od poł. marca do października 9.00-18.00

Bilety wstępu.
Indywidualne: dorośli 12 CHF, dzieci 7 CHF, grupowe odpowiednio 10 CHF/os. i 5 CHF/os.

Dalsze informacje: www.swissminiatur.ch


Żyjące Muzeum, Brienz.

Żyjące Muzeum prezentuje największą na świecie kolekcję dawnych, szwajcarskich rzeźb z drewna, pozytywek i maszyn muzycznych z ostatnich dwóch stuleci. Spojrzenie na warsztat rzeźbiarza, twórcy pozytywek i harf daje prawdziwy obraz tradycyjnego rzemiosła.Godziny otwarcia:
Wiosna, lato, jesień: zwiedzanie grupowe codziennie, 8.00-19.00, zwiedzanie indywidualne, 8.00-11.30 i 13.30-17.30.
Zima: zwiedzanie grupowe codziennie 8.00-18.00, zwiedzanie indywidualne codziennie 8.00-11.30 i 13.30-17.30. Zwiedzanie z przewodnikiem w niedziele i dni robocze między 12.00 i 13.30 należy zgłaszać z jednodniowym wyprzedzeniem.

Bilety wstępu:
zwiedzanie grupowe 5 CHF.

"Willisauer Ringli" - słodka specjalność, Willisau.

Rzuć okiem do świata Willisauer Ringli: przestronne okna pozwalają spojrzeć na proces produkcji tych wyśmienitych ciasteczek. Różne przedmioty opisują historię fabryki. Sklep firmowy. Krótkie wprowadzenie i powitanie przez reprezentanta firmy. Rezerwacja w przypadku dokonywania zakupów nie jest wymagana. Idealne miejsce na przerwę na kawę.


Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 8.00-15.00
Grupy 30-50 osób, bezpłatnie.
Światowe Dziedzictwo UNESCO.


Stare Miasto, Berno.

Romantyczna stolica konfederacji, założona w 1191 roku za największą swoją atrakcję uważa zwartą zabudowę centrum z arkadami ciągnącymi się łącznie przez 6 kilometrów i licznymi fontannami przyozdobionymi figurami.

Dalsze informacje: www.bern.ch


Jungfrau - Aletsch - Bietschhorn.

Bogactwo tego wyjątkowego krajobrazu, na który składają się lód, skały, alpejskie kwiaty i lasy można odkrywać przechodząc w poprzek lodowca, który ze swoimi 23 kilometrami jest największą lodową rzeką w Alpach.

Dalsze informacje: www.aletsch.ch


Zamki w Bellinzonie.

Średniowiecznie zamki Castelgrande, Montebello i Sasso Corbaro zostały wzniesione przez starożytnych Rzymian wzdłuż najważniejszej linii obrony. Dzisiaj są ozdobą miasta i jego największą atrakcją.

Dalsze informacje: www.bellinzona.ch


Monte San Giorgio, Ticino.

Góra Saurian o kształcie zbliżonym do piramidy wznosi się na południowym brzegu Jeziora Lugano. Tutaj odkryto tysiące szkieletów tych oceanicznych jaszczurów.

Dalsze informacje: www.montesangiorgio.chKlasztor Św. Jana, Müstair.

Müstair zawdzięcza swoje powstanie Karolowi Wielkiemu. Mieszkające tutaj zakonnice zezwoliły na zwiedzanie dzwonnicy. Nowe, przyklasztorne muzeum jest świadectwem bogatej, miejscowej kultury.

Dalsze informacje: www.valmuestair.ch


Biblioteka w opactwie St. Galla.

W tym miejscu znajdziemy 150 tys. książek i 202 tys. oryginalnych rękopisów, a także mumię liczącą 2700 lat. To najpiękniejsza świecka sala wybudowana w Szwajcarii w stylu rokoko.

Dalsze informacje: www.st.gallen-bodensee.ch


Winnice Lavaux, Region Jeziora Genewskiego

Winnice Lavaux rozciagąjące się nad brzegiem Jeziora Genewskiego pomiędzy Lozanną i Vevey zostały 28 czerwca 2007 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten niepowtarzalny krajobraz został stworzony przez człowieka.

Dalsze informacje: www.lake-geneva-region.ch/unesco


Ciekawe miejsca na mapie

Information about Swiss QualityInformation about Swiss QualityInformacja o cookies
©2004 SWITZERLAND TOURISM : About us : Privacy Statement